Obsah

Hradec nad Moravicí nemá jen zámek

Typ: Pro seniory
Hradec nad Moravicí nemá jen zámek 1 Nový rok zahájíme výletem do 18 km vzdáleného Hradce nad Moravicí. Ten je proslulý hlavně svým krásným zámkem, který je v současné době uzavřen, ale jsou zde i jiná zajímavá místa, která stojí za navštívení.

Když se někoho z místních obyvatel zeptáte, kam zajít, tak vám určitě doporučí Fanny Baude. Kam mě to vlastně posílají? Je to Bezručova vyhlídka, která se nachází jižně asi 2 km od Bílé věže zámku. Cestou k vyhlídce minete Beethovenův pomník, Lisztovo návrší s pamětní deskou a Lisztovu vyhlídku. Bezručova vyhlídka je dřevěná, umístěná na 4 kamenných pilířích v nadmořské výšce 435 m n.m.. Je vysoká 9 m a má 16 schodů. Rozhledna byla postavena kolem roku 1890 na místě, kterému se dříve říkalo Kaiser Willhelmshöhe - Výšina císaře Viléma.

Druhým naším cílem je Slezská kalvárie. Dostaneme se zde po lesní pěšince, která vede mírně do kopce kolem Kajloveckého rybníka. Na konci křížové cesty, tedy na vrcholu Kalvárie, se nacházejí pozůstatky kamenných šancí a mramorová deska, do které je vytesán tento nápis: "Pochybovači, jenž o Bohu a jeho všemohoucnosti mudruješ, rozhlédni se, rozvaž a umlkni!". Pouť na Kalvárii se koná v měsíci září v neděli kolem svátku Povýšení sv. Kříže. Křížová cesta je chráněna jako Kulturní památka České republiky.


Vytvořeno: 21. 1. 2021
Poslední aktualizace: 21. 1. 2021 18:41
Autor: Jan Dušek