Obsah
Zajímavosti a perličky
Osobnost Richarda Brosche
Richard Brosche, významný severočeský architekt, v jehož ateliéru vznikly originální projekty divadel a biografů především v severozápadních Čechách se narodil 2. února 1884 v Janově Dole u Liberce.
Studia započal na Státní průmyslové škole v Liberci a ukončil je na TH v Karlsruhe v roce 1911. Poté pracoval jako samostatný architekt v Duisburgu-Hambornu.
Po první světové válce, kdy bojoval na ruské a italské frontě, se přestěhoval do České Lípy, později do Ústí nad Labem – Střekova. V Sudetech realizuje řadu velkých staveb (mj. kina, nemocnice, kostely). Přestože byl členem zednářské lóže „Latomia in den Bergen“ se sídlem v Liberci, vstoupil poměrně záhy do Sudetoněmecké strany, za níž byl později zvolen jako starosta Střekova v roce 1938, a následně též do NSDAP. Za druhé světové války byl vedoucím oddělení plánování a osidlování na ústeckém stavebním úřadu. Po válce odchází do Duisburgu, kde pracuje jako architekt.
Zemřel 22. října 1965 v Aalenu (Německo, Württemberg).
Budova kina v Tanvaldu (zdroj: https://www.theatre-architecture.eu)
Film, který otevřel vítkovské kino
22. ledna 1931 – Bílé peklo na Piz Palü (Die weiße Hölle vom Piz Palü)
Země původu: Německo
Rok: 1929
Délka: 150 minut
Režie: Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst
Při svatební cestě se mladý novomanželský pár rozhodne uskutečnit výstup na horu Piz Palü. Karl (Ernst Petersen) a Maria (Leni Reifenstahlová) vyrazí na cestu a jejich první zastávka je v horské boudě, kde se seznámí s doktorem Johannesem Kraftem (Gustav Diessl), jenž tu už léta pátrá po pozůstatcích své milované snoubenky, která se při jejich poslední společné výpravě zřítila do propasti.
KinoPerličky
První filmová představení v České republice se konala roku 1896 v Karlových Varech a v Praze.
O rok později se v Čechách poprvé filmovalo. Americká filmová společnost natáčela v Hořicích na Šumavě tradiční divadelní představení Pašijových her.
První stálý kinosál byl v Praze otevřen od roku 1907.